Helicopter show

13. 6. 2018

V pátek 11. 5. 2018 se žáci 2. - 9.třídy zúčastnili „branného dopoledne“ s názvem Helicopter show, které se konalo na letišti v Hradci Králové.

Děti si mohly prohlédnout různé druhy vrtulníků, hasičská auta, viděly i práci záchranářů. V programu jim členové záchranného systému předvedli ukázku vyprošťování lidí uvězněných v bouraném autě, kdy museli hasiči vypáčit dveře a odříznout i sloupek automobilu, aby se dostali ke zraněným, s následným ošetřením zdravotníky. Byla jim dále předvedena ukázka letového hašení, kdy vrtulník s vakem vody nadletěl nad předem určené místo a zde vodu z vaku vypustil. Poté zde také děti viděly přepravu záchranářů na laně zavěšeném pod vrtulníkem, když jsou hasiči přepravováni na pomoc zraněným v nepřístupném terénu. Hasiči také předvedli uhašení hořícího auta s pomocí speciálního hasícího robota ovládaného na dálku. Při záchranných akcích zasahují i kynologové, a tak i tady mohly děti vidět práci kynologa se svým cvičeným psem, který vyhledal nejprve osobu ukrytou v autě a poté osobu ukrytou mezi překážkami. Labrador Max byl velmi šikovný a oba úkoly zvládl výborně.

Dětem se program líbil, na záchranné akce se dívaly se zaujetím. Viděly, že práce záchranáře je velice náročná a vyžaduje odvahu a sehranou spolupráci.                                      Jana Morávková