Školní akademie

22. 4. 2018

Školní akademie

Ve středu 21. 3. se školní tělocvična proměnila v jeviště i hlediště zároveň. Konala se tu totiž školní akademie s názvem Z pohádky do pohádky. Sehrána byla 2 představení, dopoledne pro děti z MŠ, odpoledne pro rodiče a známé.

Samotnému představení předcházela několikaměsíční příprava. Kdo někdy zkoušel divadlo, ví, o čem je řeč. Každá třída si vymyslela, čím by se na akademii představila. A že to nebylo jednoduché! Všechny třídy nakonec přišly s konkrétními nápady, jak dostát názvu celého vystoupení. Třídní učitelé sepsali, s čím se žáci budou prezentovat. Sestavení scénáře celé akademie se chopili deváťáci Romča Trunečková a Matěj Stuchlík a dali tak všechna vystoupení do jednoho celku. Jednotlivé třídy zkoušely, tvořily kulisy, sháněly kostýmy. Po jarních prázdninách vypukly společné zkoušky v tělocvičně. Režisérského postu se ujal pan učitel Marek Fanta, přizvali jsme i zvukaře a osvětlovače Tomáše Stuchlíka (jeho zkušenosti z práce s divadelním kroužkem jsme velmi uvítali). A pak to vypuklo.

Diváci sedí na svých místech, herci nervózně čekají na svá vystoupení. Po odbití gongu a upozornění, že telefony lze zcela výjimečně používat na focení a natáčení, se na scéně objevuje hlavní dvojice - Evžénie z rodu Krasomilů a Karel Princ (Romča s Matějem). Pohádková princezna se setkává s klukem ze současnosti, shodou okolností Princem, a vzájemně se seznamují se svými světy, hlavně tím pohádkovým. Propojovali jednotlivé výstupy tříd krátkými rozhovory a napovídali tak, co bude následovat. A protože se na začátku střetli za zvuku písničky Popelka, logicky je na prvním místě stejnojmenná pohádka v podání třeťáků. Ukázka z pohádky Tři oříšky pro Popelku je doplněna hrou na hudební nástroje i zpěvem. Následovalo vystoupení druháků - pohádky o Červené karkulce. Jedna byla zpívaná, druhá veršovaná. S veršovanou pohádkou se představili i prvňáci - O Koblížkovi.

Do současnosti jsme se přenesli díky páťákům a čtvrťákům, kteří publikum roztleskali pohybovými vystoupeními Popeláři a Gangman style. V hudebním duchu se neslo i další číslo prvňáků - písničky z večerníčku o včelích medvídcích. Poté se na scéně objevili sedmáci a sehráli pohádku Sněhurce. Pak se Evžénii - Romče podařilo ve většině diváků vyvolat husí kůži interpretací písničky Slza z tváře padá z pohádky Šíleně smutná princezna. Občas i slza ukápla. K rozveselení přispěla další taneční čísla. Čtvrťáci a jejich zpěv a tanec na písničku Kdyby se v komnatách a druhačky jako roztomilé zebřičky z Madagaskaru. Bouřlivý potlesk jim byl odměnou. Nejméně početná třída - šesťáci - si připravila veršovanou pohádku Emanuela Frynty Pět malých myšů. Poté se již potřetí na scéně objevili druháčci a představili se s písničkou Skřítkové, tesaři. V divadelním duchu se nesla poslední část akademie. Sedmáci - nejpočetnější třída - sehráli zkrácenou verzi Svěrákovy pohádky Tři bratři. Osmáci nás přenesli do dalekého Orientu díky pohádce o chytré Šeherezádě. A díky deváťákům a jejich vystoupení s názvem Čarodějův mišmaš mohli diváci zavzpomínat na známé pohádky S čerty nejsou žerty, Princezna ze mlejna, Anděl Páně a Mrazík. Na to navázali krásným zpěvem Honza Labašta (písnička z Mrazíka) a Lukáš Jakubský (písnička z Princezny ze mlejna). Mezi jednotlivými vstupy se občas objevily i vtipy Hurvínka a Máničky (druháci) - jak jinak než v kostýmech. Posledním vystoupením byla taneční variace, kterou na písničku Ta nie vymyslely a převedly třeťačky.

Více než dvouhodinové představení bylo u konce. Evžénie z rodu Krasomilů a Karel Princ se s diváky rozloučili, pozvali na scénu jednotlivé protagonisty a všichni sklidili dlouhotrvající potlesk. Nakonec se slova ujala paní ředitelka, která všem poděkovala za poctivou přípravu a skvělé předvedení. A na úplný konec se do opětovného potlesku na účinkující snesly barevné konfety. Tím naše show skončila.

Nutno podotknout, že do přípravy a realizace akademie se zapojili všichni opravdu naplno a vydali ze sebe to nejlepší. Potvrzují to i zpětné reakce od diváků, kterým se vystoupení moc líbila a ocenili, co všechno děti zvládnou. Od přípravy programu, přes výrobu kulis, nechyběly kostýmy.  Zapojily se samotné děti, šikovnýma rukama přispěli rodiče, někteří využili fondu divadelního kroužku Smajlík, za což dodatečně velmi děkujeme.

Jediné, co nám trochu scházelo, byla místa pro diváky. Kdo se tedy do hlediště nedostal, anebo neměl dobrý výhled, může zhlédnout akademii ve formě videozáznamu, které bude na stránkách školy. V současné době se sestřihává (děkujeme za trpělivost).

Tak zase někdy na shledanou!

ŠK