Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brána do vesmíru

3. 5. 2015

Gateway to Space je jedinečná výstava, kterou zaštiťuje americká organizace NASA. Probíhá od 12. března do posledního červnového víkendu na pražském Výstavišti v Holešovicích. I naše děti měly možnost si tuto výstavu prohlédnout.

Ve čtvrtek v půl osmé ráno jsme se žáky 3. - 6. třídy odjeli autobusem společnosti AD-Zikmund. Cesta byla plynulá, s jednou malou zastávkou. Před 10. hodinou jsme zaparkovali na Výstavišti. Šipky nás navedly k pokladně. V šatně jsme si odložili bundy a batůžky a s velkým očekáváním šli do haly. Nejdříve jsme zhlédli krátký film o NASA a pak už jsme jen obdivovali - historii vzniku raket, vesmírných modulů, lety do vesmíru, vlastně vstup lidstva do vesmíru. Prohlédli jsme si zblízka skafandry, moduly, průzkumné vesmírné vozítko, kabinu raketoplánu, raketu, model orbitální stanice Mir. Doprovodná videa nás seznámila s životem astronautů ve vesmíru, s dobovými reportážemi o cestách mimo Zemi (zvířat i lidí) - obrazem byly doplňovány exponáty ve vitrínách. Třešničkou na dortu bylo vyzkoušení si různých trenažérů. Někteří si zkusili let ve stíhačce, jiní, jak těžké je opravovat ve vesmíru závady na vesmírných modulech, a ti nejodvážnější zažili necelé 2 minuty přípravy astronautů na stav beztíže. Po více než dvou a půl hodinách jsme prostory Výstaviště opustili, plni zážitků.

Tím naše exkurze ale nekončila. Autobus nás vyvezl na Pohořelec. Naše výprava se sjednotila - nasadili jsme červené kšiltovky - a vzhůru (vlastně dolů)  na Pražský hrad. Obloha se trochu zatáhla a občas spadla dešťová kapka, počasí nás trošku pozlobilo. Déšť se však k naší velké radosti nespustil. Přes Hradčanské náměstí jsme došli k Hradu. Z neznámého důvodu nebyla na této straně hradní stráž. Prošli jsme až k Chrámu svatého Víta a prohlédli jsme ho ze dvou stran. Vrátili jsme se na Hradčanské náměstí, zkoukli Petřín a spustili se Nerudovou ulicí ke Karlovu mostu. 39 červených čepic přitahovalo pozornost turistů, my jsme však tuto vychytávku ocenili, protože jsme se prostě poznali a našli. Na Karlově mostě jsme udělali skupinové foto, dokonce se k nám přitočila nějaká Japonka a nechala se vyfotil s dětmi (to ty červené čepičky :-) ). Karlovou ulicí jsme se doslova propletli na Staroměstské náměstí. Do celé zbývaly 2 minuty, takže jsme to stihli! Co? No přece orloj! Nevynechali jsme ani místo, kde byl popraven Kryštof Harant. Po krátké pauze jsme pokračovali na Václavské náměstí pod sv. Václava. I tady jsme se zvěčnili. Odtud už to byl jen kousek k autobusu, který na nás čekal u Hlavního nádraží.

Průjezd Prahou byl nekonečný, zácpy avizovaly blížící se prodloužený víkend. Nakonec jsme se na konec Prahy dostali a po dálnici už to byla pohoda. Díky ucpané Praze jsme se domů dostali o něco déle, než jsme předpokládali. I tak to ale stálo zato. Odpočinek většina ale ještě neplánovala, večer se totiž pálily čarodějnice!

Šárka Kodymová, Monika Rejlová, Jana Morávková