Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lyžařský výcvik

9. 2. 2015

S pohybem a jídelníčkem za sněhem i za sluníčkem

 

V sobotu 10. ledna 2015 se sešlo na náměstí 26 dětí naší základní školy, aby s nadšením, úsměvem, odhodláním a dobrou náladou odjely na hory s mottem „S pohybem a jídelníčkem za sněhem i za sluníčkem.“ Již od tohoto momentu všechno klapalo, neboť během 10 minut jsme měli všechna zavazadla naložená, potřebné dokumenty byly předány do správných rukou a děti seděly v autobuse. Prostě akce „rychlá rota.“ Někteří pomalu nestačili ani zamávat. smiley

Naším přechodným domovem se stala Moravská bouda ve Špindlerově Mlýně. Po výstupu z autobusu jsme naložili zavazadla na rolbu, která nám je dovezla na cca 2 km vzdálenou chatu. V poměrně dobrém tempu děti dorazily na místo a čekalo na ně ubytování, vybalování a hlavně řízky a jiné pokrmy připravené od maminek. Vzhledem k nepříznivému počasí, které nám Krakonoš připravil na sobotní odpoledne, jsme se na prozkoumání okolí vydali pěšky bez lyží. Po návratu nás čekala skvělá večeře a poté večerní program v podobě přednášky o bezpečném pohybu na horách, společenských her a zpěvu za doprovodu kytar.

Nedělní dopoledne mělo jasný cíl. Na zledovatělém sněhu a v mlze se dostat na sjezdovku pod chatou a co nejbezpečnějším způsobem (klidně i vsedě) se dostat dolů k vleku a vyjet nahoru. Pro některé to nebyl jednoduchý úkol, ale nakonec ho zvládli všichni. Na základě svých schopností byly děti rozděleny do 3 družstev, ve kterých během týdne zdokonalovaly svoji techniku.

Celé pondělí jsme lyžovali v mlze a za neustálého sněžení a doufali v celkové zlepšení podmínek.

Ti, co s sebou vezli běžky, se v úterý vydali během dopoledne na Špindlerovu boudu. Meteorologové sice slibovali slunce, ale realita byla jiná. Až po dojezdu k našemu cíli se začala mlha, tvořící bílou tmu, zvedat a o slovo se konečně přihlásilo sluníčko. Na posilnění jsme si všichni objednali horkou čokoládu a mohli jsme znovu načerpaní sil vyrazit zpět. Odpoledne jsme vystoupali po zledovatělém terénu přes Petrovy boudy k Ptačímu kameni, u kterého se nám otevřel krásný výhled na část Krkonoš.

Zajímavým zpestřením byl pro děti středeční večer, kdy se dočkaly večerního lyžování, ovšem trochu na jiný způsob. Jednalo se o večerní běh na lyžích a zároveň pěší vycházku pro ty, kteří byli bez běžek. Za svitu čelovek jsme se vydali na noční dobrodružství, při kterém došlo i ke koulovačce.

Čtvrtek byl lyžařský a částečně odpočinkový, abychom mohli načerpat síly na páteční závody ve slalomu a v běhu na lyžích.

Kromě lyží a večerní zábavy, o kterou se po celý týden svědomitě starali žáci 2. stupně, děti absolvovaly přednášky o lyžařské výzbroji a výstroji, mazání lyží, první pomoci, zdravé výživě a zhlédli i video horské služby.

Celý týden uzavřel páteční večer s přehlídkou masek, předáním cen a diskotékou. V sobotu ráno se všichni statečně „poprali“ s balením vlastních (občas i cizích) věcí a autobus nás odvezl zpátky do reality obohacené nezapomenutelnými zážitky z celého týdne ...

Tak, lyžaři, zase za rok na viděnou!

Š. Doskočilová, H. Albrechtová, J. Zadrobílek