Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozloučení - konec projektu Edison

14. 2. 2016

Pátek byl posledním dnem, který jsme spolu se stážisty strávili. V prvních třech hodinách ještě proběhly prezentace některých cizinců ve třídách, v nichž dosud nepředstavili svoji kulturu a zajímavosti svých zemí.

Čtvrtou vyučovací hodinu jsme se všichni sešli v tělocvičně. Děti se svěřily s tím, co je nejvíce zaujalo, vyžádaly si zopakování některých tanců, které se naučily, vzpomněly si na pozdravy v rodných jazycích stážistů. Ti na oplátku říkali česká slovíčka (zvířat, ročních období, pozdravů ...).

Projekt zhodnotila paní ředitelka a vedoucí projektu Lucka Morávková. Za lektory promluvily Egypťanka a Gruzinka - dle jejich slov se všem v našem malém městě líbilo, potěšilo je příjemné přijetí v rodinách, s nimiž se těžko loučili. Došlo i na společné fotografování a podpisy do památníčků. Pak už následoval oběd a odpoledne cizinci odjeli zpět do Liberce. Čeká je další týden v další škole na Liberecku (celkem jsou v Česku šest týdnů).

A co říci závěrem? Jak shrnula v pátek paní ředitelka - běheme tohoto týdne jsme měli možnost podívat se prostřednictvím prezentací a povídání zahraničních lektorů do míst, do kterých se spousta z nás nikdy nepodívá. Poznali jsme přírodu, zvyky, kulturu, systém školství, ochutnali jsme některá z typických jídel, zatancovali si  a prohlédli si charakteristické oděvy a suvenýry. Porovnali jsme, čím vším se dané země liší od té naší. Co ale bylo nejpodstatnější? Uvědomění si, že učit se cizí jazyky, v našem případě angličtinu, je skutečně nutné.