Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velikán ཇོ་མོ་གླང་མ opět zdolán!

16. 2. 2016

Velikán  ཇོ་མོ་གླང་མ opět zdolán!

ཇོ་མོ་གླང་མ ... že nevíte, co to znamená? Pro neznalé tibetštiny překládáme - Mount Everest. V roce 1995 se Alison Hargreaves stala ve svých 33 letech první ženou, která zdolala Mount Everest bez kyslíkových lahví nebo pomocí šerpy. V pátek 12. 2. 2016 došly na vrchol Mount Everestu dvě hrdinky z 9. třídy naší školy - Dáša Zeleňáková a Zuzka Vojíková.

Přesně ve 13:00 (ani o minutu později) byl zahájen již 22. ročník tradiční Expedice Mount Everest. V základním táboře se sešlo 33 účastníků, z toho 17 nováčků. Po úvodních moudrých slovech hlavního náčelníka došlo na přečtení slibu nováčků a následně bylo nezbytné všechny neznalé nově příchozí pokřtít. Statečně si nechali hodit kostku ledu za triko (ono jim také nic jiného nezbývalo). Za hlasitého "JOHA!" (nový pozdrav horolezců naší expedice) byla vytažená vlajka ke stropu tělocvičny, aby se přiblížila k nebi. Ve 13:30 zazněla píšťalka a od té chvíle se už jen běhalo, chodilo, bědovalo, plazilo, proklínalo, nadávalo, čím dál víc se odpočívalo, sebelitovalo, ale i navzájem povzbuzovalo. Desetiminutové pauzy někteří využívali k nehybnému ležení na žíněnkách, jiní hráli stolní tenis nebo si házeli s míčem. Velká pauza trvala hodinu, během níž přijeli dobrovolní hasiči Pecky netradičně v sanitě, přičemž vzbudili v některých občanech zvědavost, co že se to ve škole stalo. Vyzkoušeli si, jak dlouho po schodech vydrží chodit s kyslíkovou bombou na zádech. No, moc velkou výdrž neměli. :-) Poté dětem ukázali v rychlosti techniku, se kterou pracují a rychle odjeli, aby nezdržovali naše účastníky ve zdolávání schodu za schodem.

Ve 20:25 bylo vše pozastaveno. Schodolezci vytvořili z druhého do třetího patra špalír a za mohutného potlesku si Dáša se Zuzkou vychutnaly svůj poslední výběh, který jim zbýval do splnění všech podmínek, které jsou nutné ke zdolání vrcholu - 699 x vyběhly od tělocvičny k výtvarce. Rodiče Zeleňákovi bouchli šampáňo, samozřejmě dětské a Dáša pronesla i za Zuzku dojemný projev, ve kterém poděkovala rodičům i učitelům.

Největší počet výstupů si tento rok připsal na své konto Marek Krátký z 8. třídy se 182 výstupy a jen o 2 výstupy méně měl Kája Suk z páté třídy.

Účastníkům maminky zajišťovaly catering v podobě pizzy, kebabu, řízečků, obložených houstiček a sladkostí. Někteří se rozdělili i s hladově vypadajícími náčelníky a ostatními přítomnými členy pedagogického sboru, tímto děkujeme. :-)

                                                                   Vaši NÁČELNÍCI  smiley