Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet 6., 7. třídy

18. 6. 2016

Botanicus Ostrá u Lysé nad Labem

 

   Na čtvrtek 26. května byl naplánován školní výlet šesťáků a sedmáků do Ostré u Lysé nad Labem. Zde byl vybudován Botanicus, historická vesnice s rozlehlými zahradami.

   Po zaplacení vstupného se dostanete do středověkého světa, ve kterém si lze leccos vyzkoušet a také se leccos dozvědět. V dřevěných přístřešcích si můžete vyrobit svíčku, mýdlo, keramiku, provaz, papír, potkat tu můžete kováře, raziče mincí, šperkaře, dráteníka. Zručnost uplatníte při lukostřelbě, štěstí při rýžování zlata, kreativitu při tvorbě loutek, zdobení květináče nebo perníků.

   Pokud si nic nevyrobíte sami, je možné si již hotové výrobky koupit buď u samotných řemeslníků, nebo na tržišti. Zde navíc jsou k dispozici i produkty z bylinek (čajové směsi, kosmetika...). Větší sortiment zboží, které má značku Botanicus a je vyrobeno z toho, co se v areálů zahrad vypěstuje, nabízí samostatný krámek. Ten už je mimo samotný areál. Všechny nabízené výrobky mají označení BIO.

   Z vesničky je několik vstupů do rozsáhlých zahrad. Každá z nich je něčím charakteristická - bylinkami, zeleninou, bludišti ... Ve stínech stromů či keřů nebo jen tak na volném prostranství nabízejí místo k odpočinku a rozjímání lavičky.

  Specifikem je Arboretum Dagmar a Václava Havlových. Dřeviny sem byly přivezeny z botanické zahrady z Lán (po skončení Havlova funkčního období) a jsou darem světových osobností prezidentskému páru. Arboretum je samozřejmě dále rozšiřováno.

   Nedílnou součástí komplexu je také hodovna, která poskytuje útěchu prázdným žaludkům. Keltská palačinka, domácí koláče, slané pečivo, pečené maso a další dobroty je možné zapít sirupy a domácími limonádami.

   Více než dvouhodinový pobyt v tomto středověkém městečku rychle utekl. Každý měl možnost něco si vyzkoušet. Komu zbyly groše (ničím jiným se uvnitř neplatí), směnil si je zpět za peníze. Byli tací, kterým nezbyl ani groš (každému jsme nechali předem připravit 10 grošů), a nemuseli do směnárny. Nebyl ale nikdo, kdo by si nevyzkoušel vůbec nic. Botanicus stojí zato navštívit několikrát, neviděli jsme všechna řemesla, která tu jsou k dispozici, někteří řemeslníci nedorazili.

   Trasu Nová Paka - Ostrá a zpět jsme absolvovali vlakem, do Nové Paky a zpátky do Pecky nás odvezl linkový autobus.

   Počasí přálo, kdo chtěl, výlet si užil. Jediným mráčkem nad celým dnem bylo chování některých žáků v dopravních prostředcích. Vypadalo to, jako by vyrazili "do světa" poprvé. Bohužel si neuvědomovali, že jejich radost nesdílejí ostatní spolucestující.

   Š. Kodymová, A. Müllerová