Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopoledne u hasičů - 2. třída

8. 5. 2017

Dopoledne u hasičů

4. 5. 2017 jsme se s 2. třídou vydali autobusem do Nové Paky. Naše kroky zamířily do hasičské zbrojnice, kde se konal Den otevřených dveří. Hned u vchodu se nás ujal jeden z hasičů a začal nám podrobně vyprávět, jak to u nich na stanici chodí. Prošli jsme kolem místnosti, kde přijímají telefonáty, kde odpočívají, posilují  a mají šatnu, kde měli vzorně všechny věci připravené k výjezdu. Překvapující pro nás bylo, že musí při poplachu vše zvládnout do 2 minut (máme motivaci k tréninku v převlékání na TVsmiley). Navíc se každý hasič musí denně vzdělávat, udržovat se v dobré fyzické kondici, ze které dělají každý rok zkoušky. Kdo neprojde, musí do civilu.

Pak jsme navštívili sál, kde měli vystavené historické uniformy, všelijaké dokumenty, fotografie ze zásahů. Dokonce jsme mohli porovnat dýchací přístroj současného a staršího typu. Kupodivu byl novější typ lehčí (asi 12kg) a s kyslíkem  vydrží  déle a maska s panoramatickým hledím je také praktičtější. Také už děti vědí, jak vypadá kombinéza do nebezpečných látek.

Nakonec jsme zamířili na dvůr k hasičským autům. Mohli jsme porovnat auta od těch nejstarších až po nejnovější, moderně vybavené. Někteří si vyzkoušeli, jak těžká je výstroj. Pak si děti vyzkoušely přenos zraněného na nosítku a přenos v nafukovací  dlaze.  Pak jsme si vyzkoušeli stříkání z proudnice, zahoukali jsme, zablikali a zatroubili. Někteří si  zadýchali v masce s kyslíkem.

Dopoledne bylo příjemné, informace vyčerpávající, myslím, že si to všechny děti užily. A protože jsme spěchali na autobus v 11.00hod., museli jsme se rozloučit. Poděkovali jsme za příjemné povídání o tak náročném povolání a zamířili jsme směr Peckasmiley.

Lenka Kupková