Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak je důležité míti Filipa

9. 12. 2016

Divadlo Mladá Boleslav – Jak je důležité míti Filipa

           

     Ve druhém listopadovém týdnu jsme opět vyrazili do Městského divadla  v Mladé Boleslavi. Znovu jsme sáhli po klasice, tentokrát to byla hra Oscara Wildea Jak je důležité míti Filipa.

   Uvítala nás stará dobrá Anglie, kde je rozhodující společenské postavení, dobrá adresa a samozřejmě i jméno. Dva mládenci, kteří se občas potřebují vypařit z dosahu svých blízkých, zvolili nezávisle na sobě stejný trik. Jeden si vymyslel zhýralého bratra Filipa, jehož eskapády musí nutně jet řešit . Na svých výletech používá jméno Filip. Druhý zase stvořil velmi nemocného přítele Bamberryho, o kterého musí v době jeho nemoci pečovat.

   Důležitou roli zde hrají rovněž dvě mladé slečny, které si přejí milovat muže jménem Filip. Co mají ale mládenci počít, když jeden se  jmenuje Jack a druhý Algernon. Oba hledají nejrůznější řešení, například se chtějí nechat pokřtít. Čáru přes rozpočet jim udělá vyřešení dávné záhady, při kterém se zjistí, že Jack se vlastně opravdu jmenuje Filip a je Algernonovým ztraceným starším bratrem. Je to šok, když zjistí, že celý život mluvil jenom pravdu. Zapeklitá motanice se vyřeší díky vtipu a smyslu pro humor. Protože je možná dobré jmenovat se Filip, ale je důležité míti filipa.

   Představení bylo již tradičně plné vtipu a energie a hlavně radosti z hraní. Hra měla i zajímavý hudební doprovod. Například důstojná lady vstupovala na jeviště za zvuků Imperiálního pochodu ze Star Wars.

   Ještě jeden poznatek nakonec : v prostředí krásného divadla a v oblecích a společenských šatech se uličníci jako mávnutím proutku změnili v poměrně kultivované mladé muže a ukřičené treperendy v mladé dámy. Prostě šaty dělají člověka.

                                                                                       A. Müllerová