Jdi na obsah Jdi na menu
 


Planetárium - výlet 1., 2., 3. třídy

25. 5. 2017

Sláva, nazdar výletusmiley

Je pátek 12. května 2017 8.30 hod. a 1., 2. a 3. třída se vydává za dobrodružstvím na školní výlet do Hradce Králové. Čeká na nás Hvězdárna, a když počasí dovolí, i lanové centrum.

Od rána svítí sluníčko a všichni doufáme, že počasí vydrží. Autobusem jsme dojeli k Planetáriu a Hvězdárně. Po nezbytné svačince nás pozvali do nového Planetária, usadili jsme se jako v kině a čekali, co se bude dítsmiley.  Začalo se promítat, ale ne před námi, ale nad námi. Celý strop byl najednou posetý hvězdami a tu a tam na nás vykoukla planeta, kterou nám mnohonásobně přiblížili. Najednou se nad námi ukázala všechna souhvězdí a hned jsme si mohli představit, jak které vypadá. Také jsme cestovali pomyslnou raketou po vesmíru.  A když nám potom pustili pohádku o tučňákovi z jižního pólu a medvědovi ze severního pólu, to teprve jsme začali létat nahoru a dolů, jako na horské dráze. Ale díky těmto zvířátkům už víme, proč je na severním a jižním pólu tak douho zima. Zjistili jsme, že se Země otáčí kolem slunce a také kolem své osy, která je nahnutá, proto tak dlouho trvá zima na pólech. Kolem Země se točí Měsíc, i ten si mohly děti  podrobně  prohlédnout. Po tomto zkoumání vesmíru nás zavedli na Hvězdárnu, kde jsme se měli podívat velkým dalekohledem na Slunce, ale protože se zrovna schovalo za mráček, jen nám ho pustili. Také jsme se dozvěděli, že nesmíme koukat na Slunce dalekohledem, abychom si nespálili oči. Pak jsme se ještě podívali menšími dalekohledy ze střechy Hvězdárny, utratili jsme nějaké peníze za pohledy a jiné upomínkové předměty a pak už následovala dlouho očekávaná svačina- oběd.

Hurá, přejíždíme ke kempu Stříbrňáku, kde musíme najít lanový park. Už na nás čekaly čtyři mladé instruktorky, které si děti ihned rozdělily do čtyř družstev, vysvětlily jim vše potřebné a hurá se bavit. Nejprve si děti zahrály týmovou hru Mraveniště, kde musely spolupracovat, pak se střídaly až do 17.00 na stavovištích. Zkusily si střelbu z luku, prolézačky se skluzavkou, horolezeckou stěnu a překážkovou dráhu ve výšce asi 2 metry.  Samozřejmě děti měly lezecké sedáky a naučily se manipulaci s karabinami.

Některé děti si to užívaly a vůbec se nebály, některé trochu překonaly sebe sama, měly příjemné slečny instruktorky, nádherné počasí, které nám vydrželo po celou dobu.  Mysleli jsme, že čtyři hodiny v lanovém centru, bude na děti moc, ale čas tak rychle běžel, že najednou byl konec a děti zjistily, že by šly ještě tam a tam, ale bohužel, museli jsme vyrazit ku domovu.

Sláva, nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu!

Lenka Kupková