Jdi na obsah Jdi na menu
 


Používám mozek

6. 11. 2016

Fyzikálně přírodopisný program MOZEK

Žáky 3.-9. třídy dne 4. 11. 2016 přivítal pan Vladislav Zezula. Po celých šedesát minut je seznamoval s lidským mozkem. Nesměli chybět názorné ukázky, rady a drobnější soutěže, které byly odměněny plackou "POUŽÍVÁM MOZEK".
Začali jsme zrakem. U tohoto smyslu byla rekvizita optického klamu. Z malého loutkového divadla a čtyř dřevěných papoušků se stal stín strašáka. Ten se občas stává noční můrou každého z nás. Po zraku následoval sluch. U něho jsme se dozvěděli, že není dobré používat sluchátka příliš hlasitě, protože by se nám mohl vážně poškodit sluch. V této ukázce bylo použito velké ucho (zevnitř) s reproduktorem v podobě sluchátka.
Nesmíme také zapomenout na čich a chuť. Během učení je důležité, aby v naší blízkosti nebylo jídlo, které máme rádi. Odpoutává totiž naši pozornost. Ale není to jen vábné jídlo.  Patří tam i odpadky a špinavé oblečení, které občas hodíme pod postel. Posledním ze všech smyslů byl hmat. I pomocí něj se učíme (hlavně nevidomí lidé). Asi nejzajímavější rekvizitou byla postel posázená hřebíky. Na ni si lehla jedna dobrovolnice a ukázalo se, že to není tak bolestivé, jak se zdá.
Poslední podkapitolka naší výpravy zamířila do mozku. U ní byla použita rekvizita v podobě velkého mozku, na kterém jsme se dozvěděli, jak rychle jednotlivé informace putují tímto orgánem. Taky je důležité, abychom se na testy učili každý druhý den, protože si víc učivo zapamatujeme. V závěru celé besedy proběhla soutěž mezi dvěma týmy. V ní bylo důležité dát jednotlivé věci podle barev do správného koše. A to za co nejrychlejší čas.
Celá přednáška se nám moc líbila a doufáme, že v nejbližší době bude další.

Lea CIlerová