Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turistický den - 2. třída - Vidonice

3. 7. 2017

27. června 2017 se 2. třída vydala na turistický den s exkurzí. V 7.00 jsme měli sraz na náměstí v Pecce, koupili jsme si poloviční Vidonice a tradá. Ze zastávky ve Vidonicích to byl už jenom kousek k místní pekárně, kde jsme měli domluvenou prohlídku.

Času bylo ještě dosti, tak jsme vvytáhli pomyslné těsto na housky ( provázky svázané vždy 3 dohromady), ve skupinách byly tři děti, které si chytly vždy jeden konec a vzájemným obíháním se, upletly copánky ( housky ).

Pekař peče housky, uštipuje kousky,…možná i tuhle říkačku si někdy zazpívají místní pekaři ke své noční práci. Ve dveřích nás přivítal příjemný hlas paní Naděždy Jakubské, majitelce místní pekárny. Ta nás postupně seznámila s kroky, které vedou k upečení voňávého rohlíku, housky, koblihy, koláče, vánočky nebo veky. V této pekárně si zakládají na tradiční ruční práci s použitím minima stojů. Paní Jakubská zdůraznila, že do těsta se snaží nepoužívat žádná éčka a tím, že výroba pečiva je ruční, tím pádem je pečivo nadýchanější a stravitelnější, také díky pozvolnému kynutí, které se několikrát opakuje. Vedle klasického pečiva pečou i žitný chléb, který je pro náš organismus zdravější.

Aby si děti udělaly představu, jak pečivo z místní pekárny chutná, dostaly děti na ochutnání kobližky a vzorky koláčů. Mňam .

Celou pekárnou to krásně vonělo, ale vedle vůně byla cítit i dobrá nálada pekařů a houstičky z rukou veselých a spokojených pekařů, předají konzumentům tu správnou energiiJ Děkujeme.

Z Vidonic jsme vyrazili pěšky do Staňkova, cesta se klikatila kolem krásně upravených domečků a kolem cvrlikali ptáčci. Ve Staňkově si děti pohrály na hřišti a cestou do školy jsme se zastavili ještě na exkurzi na pile Wolf. Tady nás pan Suchánek ochotně provedl celým areálem a povyprávěl nám o zpracování dřeva, viděli k tomu potřebné stroje, sušárnu dřeva atd.

Za umožnění obou exkurzí moc děkujeme a budeme se těšit na další spolupráciJ Děti si den užily a určitě se dozvěděly spoustu nových a zajímavých věcí.          

                                                                                   Lenka Kupková