Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turistický den 4. 10. 2016 - Kuks

5. 10. 2016

Turistický den 4. 10. 2016 - Kuks

Zpráva o tom, že v úterý 4. 10. ve škole nepůjde proud, nás přivedla na myšlenku strávit tento den jako turistický. Počasí na konci září bylo teplé, dokonce nadprůměrně teplé. Koho by napadlo, že právě v to úterý bude deštivo a větrno. Původní záměr navštívit nám nejbližší hory a zdolávat jejich vrcholky vzal přes víkend za své, zřejmě bychom byli odváti do Polska a jen těžko bychom se dostávali zpět. Vyrazili jsme tedy na Kuks, který je kousek.

Podstatnou část naší devatenáctičlenné výpravy tvořila 8. třída, dále pak 9. a dva sedmáci. Sešli jsme se v 6.50 h. na náměstí v Pecce. Autobusem jsme dojeli do Dvora Králové a pokračovali do Kuksu. Přivítal nás vichr a než jsme došli k parkovišti ve vesnici, spustil se i déšť. Přešli jsme do Hospitalu, kde jsme zjistili, že termíny prohlídky zámku jsou beznadějně obsazené. I sám průvodce v pokladně se divil, kolik lidí se v té sibérii rozhodlo opustit teplé domovy. Využili jsme nabídky prohlédnout si samostatnou  lékárnu. Dozvěděli jsme se, že díky hraběti Šporkovi se do Kuksu lékárna dostala a díky tomu, že ji nikdo nechtěl modernizovat, ji mají v původním provedení dodnes. Prohlédli jsme si spoustu zajímavých exponátů a venku jsme prošli bylinkovou, zeleninovou a okrasnou zahradu. Už sice nepršelo, ale vichr byl pořád, tak jsme se ještě šli ohřát do Hospody na Sýpce, kde jsme si objednali čaj.

A protože to byl turistický den, byl nejvyšší čas vyrazit do terénu. Po turistické červené jsme vyrazili k Braunovu betlému. Sluníčko se začalo pomalu ukazovat a začínalo i hřát. Dokonce i vítr se zmírnil, do údolí se nedostal. Turistickou značku jsme v jednu chvíli ztratili, díky čemuž jsme se dostali mimo původní trasu a trochu si zašli. Zjistili jsme, že je čas zrychlit tempo, pokud chceme stihnout autobus. Naše poklidná procházka se proměnila v boj s časem. Nutno říct, že jsme ze sebe vydávali maximum. Vyplatilo se, autobus jsme stihli. Ještě než přijel, stačili jsme se  vydýchat a trochu občerstvit.

Zbývala už jen cesta autobusem do Dvora Králové a následně do Pecky. Někteří byli vyčerpaní, některým ještě zbyla energie na to, aby o sobě dali v autobuse vědět.

Ušli jsme asi 12 km. Turistický den se navzdory špatné předpovědi počasí vydařil (bylo nakonec úplně jasno, i když větrno). Je ale potřeba ještě něco dopilovat - např. si uvědomit, že když někdo mluví, není slušné mu skákat do řeči, nebo když jedu v hromadném dopravním prostředku plném cizích lidí, neupozorňuji na sebe hlučným mluvením, popř. nevhodným projevem.

ŠK, VP