Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. třída ve Staré Pace

17. 6. 2019

V úterý 11.6. se žáci 1. třídy vydali na turistický výlet s exkurzí ve Staré Pace. Ráno jsme vyrazili brzy, už v 6.44 nás vyzvedl autobus  v Pecce, který nás dopravil do Staré Paky. Na nádraží u pojíždějících vláčků jsme se nasvačili a v půl osmé se vydali na cestu k místní výrobně dřevěných kostek, Dino-Topa. Dino má několik poboček po České republice, ale ve Staré Pace vyrábějí barevné obrázkové stavebnice z dřevěných kostek. Pan vedoucí nás již vyhlížel, aby nás provedl celým provozem. Než taková kostka vznikne, uplyne spoustu dní. Jen dřevo se suší 1 rok, pak se nařeže na hranolky a pak na kostičky. Ty prochází přísnou kontrolou, aby nebyly kazové, a musí být bez suků, jinak skončí v kotli. Pak se na soubor třeba 12 kostek lepí obrázky, ten se rozřeže a jde znovu na polepení další strany, takto se to opakuje 6krát. Všechno se samozřejmě dělá ručně. Nakonec kostky skončí v ozdobných krabicích a jdou do prodeje. Zdejší ruční výroba funguje od roku 1952, a jak nám prozradil pan vedoucí Petr Brusák, budeme moci zhlédnout výrobky v Suchardově domě v Nové Pace, kde bude od konce června výstava dřevěných hraček a výroby dřevěných kostek z Topy, dřívější Tofy. Na závěr zajímavého povídání si děti vybraly dřevěné kostky a vyrazili jsme po žluté turistické značce na Staropacká hora. Cesta se vinula kolem lomu Hvězda, kde nám zdejší pán nabídl, že se můžeme podívat na vzácné drahokamy nalezené v celé České republice. Pán se nalézání kamenů věnuje skoro 74 let a nyní si žije spokojeně v ústraní civilizace právě u lomu. Říkal, že některé kameny věnoval do Klenotnice v Nové Pacesmiley. A cesta se kroutila dál a stále do kopce, ale nás to neodradilo, dokonce kluci v rámci tréninku nesli až nahoru velkou větev. Pak nastalo hledání pomníku zříceného vojenského letadla z roku 1988, opravdu tu byl. Pak už jsme se jen přesunuli po žluté přes Podlevín až do Nové Paky, kde nás čekala zasloužená zmrzlina. A hurá, stihli jsme autobus do Pecky. I přes velké horko děti statečně šlapaly a za svou statečnost dostaly medailičku. Budeme se těšit zase na další výlet. smiley

                                                                                                                                                        Lenka Kupková