Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 3. 2019 Exkurze do stanice KRNAP ve Vrchlabí

10. 5. 2019

 

Ve čtvrtek 28.3. se 1.,3. a 4. třída vydala autobusem do Vrchlabí. Autobus pro nás přijel, ten byl zajištěn právě správou KRNAP. Čekalo nás vyprávění o Vodě a Obojživelnících.

Ve Vrchlabí nás přivítal Ing. Dan Bílek, který měl celý program pro nás připravený. Nejprve se děti usadily do přednáškového sálu, kde proběhla prezentace na téma Voda a její podoby v Krkonoších. Potůčky, jezírka, vodopády, voda v zimě a samozřejmě i život kolem vod, nejrůznější druhy ptáčků, ryb i žab. Také nás upozornil na problém, který řeší právě ekologové. V zimě, kdy se zasněžují sjezdovky, je brána voda z potůčků a tím se narušuje přirozené prostředí některých druhů ryb. Nebo u řeky, nízko nad hladinou hnízdí zjara některé druhy ptáčků, které zase ohrožuje jarní závod kajakářů, tím že pustí do koryta větší množství vody, a hnízda vyplaví. Děti obdivovaly nádherně vyfocené obrázky přírody. A byly tak pozorní, že v závěrečném testu na slepé mapě, poznaly všechny schované řeky Krkonoš a Jizerských hor. Pak následovala přednáška a prezentace o Obojživelnících. Děti se dozvěděly, jaké druhy zde žijí, jaké vydávají zvuky, čím se liší od ostatních, jak se brání nepříteli, jak se rozmnožují. Na závěr nás čekal test v poznávání žab podle očí a podle zvuku, nebylo to zrovna jednoduché, ale děti daly hlavy dohromady a něco se jim podařilo určit.

Následovala procházka k místnímu letišti, kde nám pan Bílek ukázal bariéry pro žáby, aby nechodily na silnici. A v tůňkách jsme si prohlédli vajíčka žab, dokonce si na ně děti mohly sáhnoutJ.

Pak jsme se převlékli od zablácených bot a kalhot a vyrazili zpět do Pecky.

Děkujeme za velmi milé a zajímavé povídání o přírodě a budeme se těšit někdy příště při prozkoumávání zase jiných otázek z přírody.

                                                        L. Kupková, M. Rejlová, V. Paličková