Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den otevřených dveří u hasičů v Nové Pace

10. 5. 2019

 

1.třída

Dne 3. května se první třída vydala linkovým autobusem do Nové Paky. Děti si samy zakoupily lístek a těšily se, co v Nové Pace uvidí. Počasí si s námi trochu pohrávalo, nevěděli jsme, zda pršet bude, nebo nebude? Pravdou bylo, že jsme nezmokli, ale zima byla ohromná. V osm hodin nás už vítal jeden z hasičů novopacké stanice HZS, Jakub.

Naše prohlídka začíná u hasičských vozů. Postupně nahlížíme do všech zákoutí auta, prohlížíme nejrůznější přístroje, nářadí a vše, co je potřeba při zásahu. Děti si zkouší helmy, vesty, obtěžkávají si hydraulické kleště, motorové pily. Nahlíží do záchranného batohu, kde vidí kyslíkovou masku, dlahy, měřicí přístroje, obvazy,… Náš průvodce nám pak na dětech názorně předvádí, jak se zachází s dlahou, krčním límcem a dokonce nám změřil kyslík v krvi. Pak startuje auto a předvádí, jak to hučí, když se spustí čerpadlo, je to hukotJ . Nakonec dětem otevírá dveře auta, které si děti mohou prohlédnout uvnitř.

Prohlídka pokračuje uvnitř stanice, kde vidíme posilovnu, šatnu s výstrojí, zázemí pro odpočinek a dispečink. Součástí je i nahlédnutí do historie, kde si prohlížíme uniformy z různých období. Některé současné vybavení si děti s úsměvem zkouší a zjišťují, že to není taková legrace, mít na sobě tolik kilo navíc. Pak se dozvídáme spoustu zajímavostí o životě na stanici, za jak dlouho musí být hasič připraven od poplachu, co všechno musí umět a zvládnout, je toho opravdu hodně a my smekáme klobouk.

Děkujeme našemu průvodci za velmi milé povídání, děti den užily. Nejvíc je oslovily praktické ukázky.

Zpět na Pecku jsme se vydali po svačině, jeli jsme autobusem, ale jen do Bělé u Pecky a zbytek cesty jsme pojali cvičně, jako hasiči. Z Bělé do školy jsme zdárně dorazili pěšky akorát včas na obědsmiley.

                                                                                                                                                L. Kupková, I. Šmídová