Jdi na obsah Jdi na menu
 


Edison - úterý - 1., 2. třída

21. 2. 2018

V úterý  20.2. děti z 1. a 2. třídy začaly den povídáním se studentkou  Khatia z Gruzie, na mapě jim ukázala, kde Gruzie leží, s kterými státy sousedí, porovnala velikost ČR a Gruzie, ukázala dětem gruzínskou vlajku, státní znak a peníze. V Gruzii se platí gruzínskou korunou, jejíž hodnota je 10 krát menší než naše koruna. Pak se zaměřila na gruzínská jídla (khachapuri, badrijani, khinkoli) a nápoje (oblíbeným nápojem mezi dospělými je víno, kterého mají více než 200 druhů).  Kathia zazpívala gruzínskou písničku a naučila děti gruzínský tanec, v rodné řeči je naučila pozdravit, poděkovat a rozloučit se, nezapomněla ani na jména dětí psaná v gruzinštině. Khatia je velmi příjemná, milá, vstřícná a ochotně dětem odpovídala na jejich dotazy.

V další  části následovala beseda se studentkou Kajal z Indie, vyprávěla dětem o historii, zvycích, kultuře i současnosti Indie. Nejzajímavějšími informacemi bylo např. v Indii je 18 oficiálních jazyků, 356 dalších a 1 652 nářečí. Typickým indickým jídlem je samosa, kheer (sladký dezert) , chole bhature, roti salezi, všechna jídla jsou podle vyprávění velice kořeněná, ostrá, pikantní.

Líbil se nám také svátek pro děti Holi, při kterém se všichni radují a veselí a pomalovávají se barvami.

Z památek nás nejvíce zaujal Golden Temple (Zlatá kaple na vodě, kam se chodí lidé modlit), je postaven z 22 000 kg zlata. V Indii je i jeden ze 7 divů světa, Taj Mahal, postaven z bílého mramoru, uvnitř zdoben diamanty a safíry.

Děti si vyzkoušely některé cviky z jógy, která patří mezi nejoblíbenější relax Kajal, která ještě ve volném čase tancuje.  Prezentace  Kajal byla velice zajímavá a poutavá, i ona ochotně dětem odpovídala na otázky týkající se její osoby a jejího domova.