Jdi na obsah Jdi na menu
 


Exkurze Poděbrady 5. – 9. třída

2. 10. 2018

Exkurze Poděbrady 5. – 9. třída

Na středu 26. 9. byla hlášena odstávka elektrické energie, a tak jsme přemýšleli, jak den zorganizujeme. Turistické dny jsme měli za sebou. A protože chystáme projekt Narodila se Republika, rozhodli jsme se navštívit skanzen v Přerově nad Labem a nedaleké Poděbrady, kde byla v místním muzeu výstava k této tematice.

Odjeli jsme zvláštním autobusem v půl osmé od školy. Ten den byla ráno opravdu zima, ale když sluníčko vylezlo, hřálo. Ve skanzenu jsme prošli spoustu dobových stavení, vesměs plně vybavených. Zhruba polovinu jsme prošli s paní průvodkyní, která nám sdělila mnoho zajímavostí, zbytek jsme si prošli sami. Děti si mohly představit, jak se žilo od konce 18. století do poloviny 20. století. Někteří dokonce poznávali, co znají po babičce a dědovi.

Po nezbytném nákupu suvenýrů jsme přejeli do Poděbrad do Polabského muzea, kde už na nás čekaly 2 paní průvodkyně. Jedna z nich nám sdělila, že Pecku zná a moc se jí líbí, pochází totiž ze Dvora Králové.

Rozdělili jsme se na dvě skupiny a zhlédli několik expozic. První seznamuje s druhohorním mořem, životem lidí v době bronzové, římské i v době stěhování národů. Část expozice se věnuje slavníkovskému hradišti na nedaleké Libici či období baroka a renesance. Příběh Polabí končí historií poděbradského sklářství a lázeňství. Další byla věnována právě období 1. republiky, kde jsme si prohlédli zařízení kanceláře, vybavení domácnosti, dobové oblečení a další zajímavosti. Děti dostaly hádanky v podobě rozpoznávání předmětů a nutno podotknout, že paní průvodkyni pozitivně překvapily, protože vše poznaly.

Z výletu jsme se vrátili plni nových zážitků v půl třetí před školu.

ŠK