Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasiči v akci

11. 5. 2018

Hasiči v akci

V pátek  4. 5. se celá 1. třída vydala na exkurzi do Nové Paky k hasičům a záchranářům.

Zážitky začaly hned ráno u autobusu, když si každý z dětí úspěšně koupil jízdenku. Sluníčko nám svítilo na cestu a my natěšeně jeli. Na hasičskou stanici jsme dorazili kousek před osmou hodinou. K našemu milému překvapení jsme byli první návštěvníci, takže jsme se nemuseli mačkat s dalšími školami. Ujal se nás nám známý hasič Michal Pavel, který je také z Pecky jako my. Ten dětem zábavnou formou sdělil nejdůležitější informace ze života místních hasičů. Překvapilo nás, že hasič musí být nachystaný v autě do 2 minut od vyhlášeného poplachu ( mimochodem, my máme s dětmi ještě rezervy v převlékání smiley ). Hasiči mají službu 24 hodin a pak mají 2 dny volno, při noční službě mohou spát, ovšem jen naoko. Hasiči se musí udržovat ve výborné fyzické kondici, musí znát nejrůznější vyhlášky, mají přehled v chemikáliích a ovládají zdravovědu. Z toho všeho dělají každý rok zkoušky, kdo neprojde, končí.

Děti viděly, kde si hasiči vaří jídlo, kde odpočívají, ohlašovnu požárů a šatnu. V šatně děti měly možnost  vyzkoušet si hasičskou výstroj na vlastní kůži. Zjistily, že je hodně těžká, však ti naši drobečkové v chlapských těžkých botách, kalhotách, bundě proti ohni a přilbě vypadali jako trpaslíčci. A když si děti zrovna navlékaly kalhoty – POPLACH – ano, pravý nefalšovaný poplach. Museli jsme okamžitě opustit stanici a nechat hasiče dělat svou práci. Naštěstí nešlo o požár, takže jsme se v blízkém parku občerstvili, zahráli si šlapanou a vyhlíželi, kdy se nám auto s hasiči zase vrátí. Za půl hodiny jsme pokračovali v exkurzi dále. Viděli jsme hasičskou techniku, vybavení aut, obtěžkali jsme si všechno možné, prolezli jsme auto, a dokonce si jsmezkusili stříkat vodou smiley Pak jsme pěkně poděkovali a vyrazili dál.

 Jako zpestření  nám byla prohlídka místní záchranné služby při domově pro seniory. Velice ochotný záchranář nám otevřel sanitku, ukázal nám snad úplně všechna možná tlačítka, hejblátka v autě. A to nejlepší, samozřejmě si děti mohly některá vyzkoušet. Vyzkoušely si stetoskop, měření  srdeční činnosti, nakládací lehátko či sedátko, nafukovací dlahu či kyslíkovou masku… Zkoušet a povídat bychom mohli ještě dál, ale čas se nachýlil a my museli na autobus. Opět jsme pěkně poděkovali a vyrazili zpět na Pecku na zasloužený oběd. Samozřejmě si děti jízdenku koupily opět samy.

Dětem se samozřejmě nejvíc líbil poplach, ale den jsme si užili výborně, děti byly moc hodné, se zaujetím poslouchaly a na otázky hasiče a záchranáře většinou okamžitě správně odpovídaly smiley

Všem děkujeme za milé přijetí, trpělivé povídání a budeme se někdy příště těšit zase na shledanou.

                                                                                     Lenka Kupková