Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše živé školní jezírko

13. 6. 2018

Naše živé školní jezírko

 - takhle se jmenuje náš zatím nejnovější projekt. V jeho rámci jsme naplánovali vybudování jedna nového zahradního jezírka s vodopádem a mokřadem, jednak dvoukomorového kompostu a nakonec výsadbu nových trvalek na školní zahradě.

Podařilo se nám získat finanční podporu ve výši 55 845 Kč z grantového programu Zelené oázy. S příchodem jara jsme mohli začít. Nejprve jsme oslovili pana Plecháče, který nám prořezal ovocné stromy a žákům vysvětlil, jak na to.

S příchodem pěkného počasí pak mohla vypuknout ta nejrozsáhlejší fáze. Žáci v hodinách pracovních činností začali hloubit jámu pro nové jezírko.       V úterý 8. května 2018 v 8 hodin se na brigádě pořádané na školní zahradě sešla úžasná parta lidí. Pánové se hned dali do dohloubení jámy pro jezírko, vozili písek, kačírek, kameny, instalovali geotextilii a folii. Práce jim šla od ruky naprosto neuvěřitelně a ještě si všichni doma přibalili dobrou náladu. Po poledni se začalo jezírko napouštět. Stranou nezůstaly ani maminky, které se postaraly o vydatné zásobení jídlem a pitím.

Pak už zase přišli na řadu žáci, kteří dokončovali mulčování kolem jezírka, opravovali skalku a vysazovali nové rostliny.

         Deváťáci průběžně s panem školníkem budovali dvoukomorový kompost.

Proběhlo slavnostní vypouštění a první krmení rybiček.

                       

Ve čtvrtek 14. června 2018 se od 15 hodin uskutečnila akce s názvem Otevřená školní zahrada. Rodiče i veřejnost si mohli prohlédnout, co nového jsme na zahradě vybudovali v rámci projektu.      

Na podzim nás pak čeká fáze závěrečná. Při ní budeme zkoumat, jak funguje náš nový vodní ekosystém, kdo se nám do jezírka přistěhoval a jak se daří našim rostlinkám.

         Velké poděkování patří všem, kteří nám pomáhali se stavbou jezírka, podpořili nás materiálem a rostlinkami. Obrovský kus práce na zahradě odvedli žáci 7., 8. a 9. ročníku. A poděkovat nesmíme zapomenout i našemu panu školníkovi, který se nejen účastnil budování na zahradě, ale  hlavně sháněl potřebný materiál a se vším si věděl rady.

 

                                                                           Alena Müllerová

 

 

Tento projekt vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika.“