Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podzimní turistické dny

3. 1. 2020

Prvňáčci na vyhlídce
V úterý 15. října si prvňáčkové oblékli sportovní oblečení, na záda si vzali batůžek a vyrazili na turistický den. Cílem naší cesty byla Krkonošská vyhlídka. Počasí se tvářilo pěkně a slibovalo, že nebude pršet. Od školy jsme stoupali po cestě až k parkovišti u  radu, kde jsme se napojili na modrou turistickou značku. Značka nás vedla lesem, kde ještě rostly houby, které jsme tam  samozřejmě nemohli nechat. Viděli jsme ale také spoustu muchomůrek červených, které se na nás smály a jako by nás vedly směrem k vyhlídce. Děti šlapaly velice pěkně, proto jsme asi za hodinu vyhlíželi panorama z Krkonošské vyhlídky. Bohužel  viditelnost nám tentokrát nebyla dána, proto jsme si zpestřili výlet pouštěním bublin. Po svačince, kterou děti našly ve svých batůžcích, jsme vyrazili přes pole, rovnou za nosem, na Horní Javoří. Tady jsme si nacpali kapsy kaštánky, které si dosud hověly v měkké trávě. Z Horního Javoří nás cesta vedla zase zpět ke škole, tentokrát po žluté turistické značce. Nohy nás nebolely,  protože jsme šli z kopce, sbírali jsme různé přírodniny, a dokonce jsme si udělali pauzičku na stavění domečků. Do školy jsme dorazili akorát včas na oběd. Děti šly moc pěkně, proto se už těšíme na další výlet.
                                                                                                                                                                   Lenka Kupková

 

Vycházka s canisterapeutickým psem (2. tř.)
Ve čtvrtek 26. září jsme se společně s žáky páté třídy vydali na Krkonošskou vyhlídku v doprovodu canisterapeutického psa Atyna paní učitelky Ottové. Cílovým bodem byla pro druháky Krkonošská vyhlídka. Cesta na vyhlídku se vine hustými lesy, které byly v  době pochodu rájem houbařů. Žáci cestou našli mnoho houbařských úlovků, se kterými došli až do cílové rovinky. Cesta na Krkonošskou vyhlídku byla zahalena v mlze. Počasí se nakonec umoudřilo a vyhlídka nám dopřála krásné výhledy po krajině. Žáci  se posilnili na další dobrodružství, které je čekalo. Pro žáky byla připravena historická vsuvka v podobě vyprávění o místním  partyzánském úkrytu, který se nám společně podařilo najít. Poté žáci pátého ročníku pokračovali na své cestě a my se vydali do blízkého lesa, kde jsme stavěli domečky z přírodnin, ukázali jsme si, co všechno v lese můžeme najít a také jak se v lese máme chovat. Po prohlídce domečků pro zvířátka se naše cesta ubírala zpět do naší školy. Cestou jsme posbírali ještě pár houbařských  úlovků a hurá na oběd. Celý den jsme si společně užili a těšíme se na další dobrodružství, která nás čekají.
                                                                                                                                                              Sabina Špůrová

Přes hrad ke kostelíku
(3. tř.)

V pondělí 14. října se také žáci třetí třídy vypravili na procházku do okolí Pecky. Vycházka byla spojená se sběrem kaštanů a  hledáním hub. Ráno po svačince jsme se vypravili přes hrad ke stupenskému kostelíku. Zastávku na hradě jsme využili ke sběru  spadaných kaštanů, které se nám budou hodit na výtvarnou výchovu. Z hradu jsme šli cestičkou dolů a po silnici ke hřišti, odtud  jsme pokračovali už lesem ke kostelíku. Cestou děti hledaly houby, opakovaly si názvy lesních stromů a hrály na schovávanou. Od  kostelíku jsme sešli zpět lesní cestou k Pecce do bývalé pískovcové skály. Tady si děti opekly na ohništi donesenou uzeninu,  zahrály si několik her a po půl dvanácté jsme se rozhodli k návratu do školy. Na sokolskou chatu bychom už dojít nestihli.  Vycházku tam naplánujeme na příští turistický den. Turistický den se nám vydařil, počasí nám přálo a pár hub jsme také ještě  našli.
                                                                                                                                                                 Jana Morávková

Nasbírali jsme14 košíků hub (4. tř.)
V září si čtvrťáci vyšli na turistický den tentokrát s košíky. První kroky od školy směřovaly po silnici směrem k Borovnici. Už za   oupalištěm na nás dýchl les. Došli  jsme k hájence a hned za ní jsme lesem stoupali do kopce. Sotva jsme vkročili do lesa, viděli jsme první hříbky, kozáky, klouzky, křemenáče a košíky se začaly rychle plnit. Při hledání hub jsme ani nepostřehli, že jsme došli až do Stupné na rozcestí u lípy. Podél Zlatnice jsme prošli celou Stupnou a po turistické cestě jsme pokračovali do kopce ke  kostelíku. Opět jsme zamířili do lesa, kde na nás vykukovaly houby na každé kroku. Po malé zastávce u kostelíka jsme  pokračovali směrem do Pecky. Cestou jsme doplnili košíky posledními úlovky. Měli jsme co dělat, abychom plné košíky unesli a  zdárně je donesli do školy. A výsledek turistického den? 9 km v nohách a 14 košíků plných hub. Prostě krásný slunečný den  prožitý v přírodě.
                                                                                                                                                                 Monika Rejlová

 

Z vyhlídky na vyhlídku (5 . tř.)
Ve čtvrtek 26. září se žáci 5. třídy společně s žáky 2. třídy vydali přes Krkonošskou vyhlídku, Bukovinu až k altánku Na nebesích,  v doprovodu canisterapeutického psa Atyna. Cestou jsme se věnovali sběru hub a u této aktivity jsme si ukázali druhy jedlých a jedovatých hub. Pozorovali jsme ekosystém lesa včetně jeho okolí. Nezapomněli jsme ani na správné chování v lese a pohybové hry. Naše houbařské úlovky bylo zapotřebí řádně ukrýt, neboť nenechavými houbaři se lesy jen hemžily, jako úkryt posloužil lesík  u Krkonoššské vyhlídky. Počasí nám přálo, bylo slunečno, jen zpočátku nás malinko překvapila mlha. Také nás obohatila  historická vsuvka v podobě vyprávění o místním partyzánském úkrytu. Následně se naše cesty rozdělily a paní učitelka Špůrová s  2. třídou se vracela zpět ke škole, 5. třída v čele s Atynem pokračovala na Bukovinu. Cíl naší cesty se naplnil u vyhlídky Na  nebesích, kde jsme se občerstvili v altánku u studánky. Na návrat ke škole jsme zvolili rychlejší chůzi. Děti si turistický den užily  nejlépe, jak mohly se svým novým kamarádem, pejskem Atynem.

                                                                                                                                                                      Lucie Ottová

Turistický výšlapna Kumburk (6.–8. tř.)
Slunečné dny v září jsme propásli, proto jsme netrpělivě vyhlíželi, až přijdou teplejší dny v říjnu. Na pondělí 14. října hlásili slunečno, a tak jsme si na tento den naplánovali podzimní turistiku. Naším cílem se stal Kumburk. Vycházeli jsme z Nové Paky,  kam jsme se nechali dovézt autobusem. Ráno se teploty nepohybovaly příliš vysoko, ale jasná obloha byla příslibem slunečného  dne. Nebyli jsme v plném složení šesťáků, sedmáků a osmáků, protože ti starší jeli školu reprezentovat ve fotbale. Skupinka 15  dětí a dvou učitelek vyrazila kolem zimního stadionu k rybníku, odtud jsme pokračovali kolem jezírek a pak Máchovou stezkou k  Brdu. Svačinku jsme si plánovali dát na Skalce, ale protože někteří uždibovali cestou, rozhodli jsme se pokořit kumburský kopec.  Nezvolili jsme turistické stoupání, hrad jsme dobyli po kamenitém srázu. Na hradě jsme posvačili, řádně ho prozkoumali, pokochali se pohledem do kraje a zkoumali, co kde je. I cestou na hrad jsme plnili různé úkoly vztahující se k historii i přírodě. Po  svačince jsme se vydali na Starou Paku. Počasí přálo, slunce svítilo, ale nemělo sílu vysušit louku jako v létě, takže kdo neměl  pevnou obuv, měl v botách vlhko. A protože jsme do Staré Paky dorazili brzy, oproti původnímu plánu, kdy jsme odtud měli jet  autobusem, jsme šli do Nové Paky pěšky. I sem jsme došli vcelku brzy, takže zbyl i čas na něco dobrého v cukrárně. Domů jsme  dorazili v pořádku, s 15 km v nohách a navíc ještě se zážitky z okolí Brda, kde nás jeden žák, co tu bydlí, řádně protáhl místy,  kudy turistická značka opravdu nevede.

                                                                                                                                                                Šárka Kodymová

Zpráva z výletu (9. tř.)

termín: 24. 10. 2019
doprava: autobus, vlak
trasa: Jablonec n. J., Vysoké n. J., Sklenařice, Tomášův kříž, Jablonec n. J.
průběh: autobusem a vlakem do Jablonce n. Jizerou, odtud přes vrch Kamenec do Vysokého, dále do Sklenařic po modré turistické značce, k Tomášovu vrchu kolem kaple sv. Anny, po žluté turistické zalesněným svahem zpět do Jablonce hodnocení:  kladné, žáci prokázali poměrně dobrou kondici, po cestě jsme si všímali zajímavostí (krajina, historie, architektura), panorama  Krkonoš, žáci vystupovali kamarádsky, aktivně se zajímali o dění.
                                                                                                                                                                      Libor Stuchlík