Jdi na obsah Jdi na menu
 


První třída na kozí farmě

17. 6. 2019

Je čtvrtek 6. 6., horký den a první třída vyrazila na místní farmičku k paní Müllerové. Tato farmička je ryze kozí, byli jsme se podívat přímo ve výběhu, kde se kozy a kůzlátka celý den pásly. Musíme obdivovat krásný výhled na Pecku a nádherný klid, tedy klid, než jsme přišli mysmiley. Jakmile děti uviděly zblízka kůzlátka, hned se s nimi chtěly přátelit, krmit je a prohánět se s nimi. Aby si zvířátka odpočinula, poslouchali jsme zajímavosti této farmy. Jak to tu chodí, jak se starají o zvířátka, co potřebují, co jedí. Zajímavostí pro děti bylo, že se dozvěděly, že koza z celé pastvy neukousne kopřivu, ale když je kopřiva useknutá, tak se do ní pustí. Jinak ji ukousne u země a jí ji odspodu, protože nepálí. Pak si pamatujeme, že kozy jsou v houfu a poslouchají tu nejsilnější, také se koza dokáže nacpat a pak si lehnout a dlouho trávit a přežvykovat. Velice vtipné bylo drbátko, které si uměly obstarávat samy kozy. Protože děti kozám také přinesly něco na zub, vysypaly své poklady do korýtka z klády. Netrvalo to ani pět minut a bylo vše snědené, pak si kozy šly odpočinout, některé pod přístřešek, některé pod 400 let starý dub. Kozy se chovají kvůli mléku, ale také na maso. Zde paní Müllerová připravuje výborný sýr právě z kozího mléka. Měli jsme dokonce i ochutnávku a musím uznat, že byl výborný a lahodný. Některé děti ochutnaly sýr poprvé a udělaly si obrázek o tom, jak takový sýr chutná. Pak už jsme se jen rozloučili a pokračovali dál za krásami zdejší krajinysmiley

Lenka Kupková