Jdi na obsah Jdi na menu
 


Roborojení – náš nejnovější projekt

5. 7. 2020

Roborojení – náš nejnovější projekt

 

Cílem našeho projektu je pokračovat v modernizaci vybavení naší školy a tím i samotné výuky podle posledních trendů. Dlouhodobě se snažíme motivovat žáky  k zájmu o techniku a v budoucnu o technické obory. Nyní chceme rozšířit jejich zájmy i o programování.

Stále udržujeme práci ve školní dílně jako součást vzdělávací oblasti člověk a svět práce. Před lety jsme školní dílnu zcela zrekonstruovali. Průběžně ji modernizujeme a doplňujeme novější vybavení. V poslední době to je robotické rameno (pořízené z dotace KHK), 3D tiskárnu, KITTy obráběcích strojů. Dále jsme zmodernizovali opakovaně vybavení učebny informatiky.

Součástí ŠVP je i volitelný předmět  technická praktika v 7. - 9. ročníku. Dále jsou součástí ŠVP povinný předmět informatika v 5. – 7. ročníku a volitelný předmět informační technologie v 8. a 9. ročníku. Při exkurzích a dnech otevřených dveří na středních školách se žáci setkávají se základy robotiky. Toto seznámení jim chceme umožnit už na základní škole, tím je motivovat pro technické obory a poskytnout jim moderní vstupní znalosti a dovednosti.

Naše koncepce polytechnického vzdělávání navazuje na koncepci polytechnické výchovy v MŠ Pecka. Kromě běžných dovedností seznamují paní učitelky děti se základy programování pomocí  Bee- botů.

Na tuto aktivitu chceme navázat prací s ozoboty-evo a mindstormy v hodinách informatiky a informačních technologií.

A jak to bude vypadat?

Nejdříve nakoupíme plánované vybavení a půjdeme se podívat do MŠ na to, co s roboty umí mrňata. Na podzim přijde na řadu přehlídka robotů dětí – Máme doma robota,  kterou zmapujeme, co děti o robotech vědí. Přes zimu nás čeká práce s  ozoboty a mindstormy. Na jaře vypukne Den robotů -  představení celé škole a MŠ, okolním ZŠ a veřejnosti. Na Den robotů naváže         soutěž ozobotů o ceny, tým ozobot+ programátor (i pro okolní ZŠ). Pak nás už čeká jen papírování – začlenění tématiky do ŠVP, umístění nahrávky práce s ozoboty a mindstormy na web školy a uzavření a vyúčtování projektu.

 

Hlavně nás ale čeká spousta legrace a nových dovedností.

                                                                                                                                                      Alena Müllerová