Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štafetový závod 2. - 5. třídy

10. 5. 2018

Ve čtvrtek dne 3. 5. 2018 se celkem 20 žáků naší školy z 2. – 5. třídy pod vedením pana učitele Marka Fanty a paní učitelky Věry Dutkovské zúčastnilo okresního kola běžeckých závodů „Štafetový pohár 2018“, které se pořádalo na atletickém stadionu v Jičíně.

Jednalo se o závody s vyšším počtem vyslaných dětí, neboť bylo potřeba postavit dohromady 4 štafety – jednu čistě ze žáků 2. – 3. třídy, druhou ze žáků 4. – 5. třídy a zbylé dvě namíchané ze všech čtyř tříd. A aby toho nebylo málo, ještě bylo nutné mít všude stejný počet chlapců i dívek, což při tolika kategoriích a velkých počtech opravdu není snadné zorganizovat, obzvlášť, aby každý spolehlivě věděl, kde je.

Nicméně, rozhodli jsme se, že když už vážíme tak dlouhou cestu, vydáme ze sebe to nejlepší, i když je zřejmé, že budeme jako vždy za outsidery. Po lehce komplikované cestě (přesedání, čekání, vyděšené výrazy pánů řidičů na tak velkou hordu domáhající se skupinového jízdného, zastavování silniční dopravy při pěším přesunu) jsme dorazili na atletický stadion, vyzvedli startovní čísla pro děti a jali se poslouchat pokynů organizátorů.

 

Nejprve se běžela štafeta menších žáků (2. – 3. třída), ve které jsme nakonec přes všechno úsilí doběhli na 7. místě z 8mi přihlášených (osmá škola byla diskvalifikována za neúčast). Už zde se projevily organizační nedostatky, kdy se na vše dlouho čekalo, aby se následně ukvapeně spěchalo, stejně tak jako nejednoznačné pokyny pořadatelů. Vše vyvrcholilo startem druhé štafety (4. – 5. třída), který byl natolik uspěchaný, že se naše děti nestihly ani všechny rozmístit na svá místa a nemohli jsme doběhnout celý závod. Za cenu hádky s organizátory bylo „vyžádáno“ náhradní kolo, kdy jsme běželi sami – děti se opravdu snažily a vyběhaly nám 5. místo. A je jen otázkou, o kolik lépe jsme ještě mohli dopadnout, pokud bychom neběželi sami…

V podobně chaotickém duchu následovaly i „individuální doplňkové disciplíny“ – skok z místa (2. – 3. třída), skok daleký (4. – 5. třída) a hod obouruč malým medicinbalem (pro všechny). Organizátoři se několikrát nedokázali domluvit na pořadí zúčastněných, ani na umístění stanovišť, což přineslo další nejasnosti, časové prodlevy a čekání, po kterém opět následoval zbytečný spěch. V individuálních disciplínách se všichni naši žáci snažili ze všech sil a v kategorii 4. -5. třídy nám výkon 411 cm ve skoku dalekém přinesl první místo a medaili.

Závěrečné 2 smíšené štafety se ukázaly jako největší oříšek organizační (kdo kde bude stát) i běžecký (místo dosavadního úseku 100 m běželi všichni půlku oválu, tj. 200 m). Naše první štafeta, jakkoliv srdnatě, doběhla opět jako poslední, nicméně naše druhé družstvo bojovalo, seč síly stačily, a skončili jsme tak alespoň na 6. místě.

 

Jelikož se celkové pořadí škol určovalo sečtením všech výsledných časů štafet (individuální soutěže byly hodnoceny mimo pořadí běhů), skončili jsme jako poslední ze zúčastněných, tj. na 7. místě. Žáky je nutno pochválit za sportovního ducha a fair play (což se nedá zdaleka říci o některých jedincích z ostatních škol!) i za chování více méně v mezích určených věkem i celkovým počtem. Totéž ovšem nelze říci o organizátorech a proto svou případnou příští soutěžní účast ještě velmi pečlivě zvážíme.
 

                                                                                                                                            gr. Marek Fanta