Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turistický den - 5. - 9. třída

13. 10. 2017

Cílem letošního podzimního turistického dne pro žáky 2. stupně se stala jediná kamenná rozhledna v Krkonoších na hoře Žalý, která skýtá ojedinělý výhled do krajiny našich nejvyšších hor.

Přestože byla účast žáků i pedagogů poznamenána vysokou nemocností, způsobenou momentálně probíhající a šířící se vlnou infekcí, nakonec se ke zdolání pěší túry dostavilo celkem 35 žáků z 5. – 9. třídy a 4 pedagogové jakožto dozor. Celá výprava byla nejprve v 7:30 vyzvednuta u školy a smluveným autobusem dopravena přes Jilemnici do Štěpanické Lhoty, kde jsme byli vysazeni, a kde začala naše pěší trasa.

V pochodovém tvaru a přiměřeně svižným tempem jsme serpentinami vystoupali na Benecko, odkud jsme po turistické trase dále stoupali přes Zlatou Vyhlídku až na 1019 metrů vysoký vrchol hory Žalý. Po dostatečném pokochání se místními panorámaty a přestávce na svačinu následovala druhá část naší cesty – sestup z hory a cesta do 7 km vzdáleného Vrchlabí, kde jsme měli smluvenou návštěvu Krkonošského muzea a následný odvoz autobusem zpět do našich domovů. Cesta malebnou krajinou kopců a charakteristických roubenek příjemně ubíhala, zároveň k nám bylo i velmi příznivé počasí, kdy po mnoha dnech poprvé pořádně vysvitlo slunko. Překročením Kněžnického vrchu jsme zhruba ve 13:00 (tj. přibližně 4 hodiny od začátku pochodu) dorazili do Vrchlabí, kde naše přes 10 km měřící túra končila. Všichni žáci po celou dobu pochodovali řádně a nikdo se příliš nesnažil ulejvat.

Po cca 40ti minutách volného rozchodu jsme se opět seřadili a vypravili se do Krkonošského muzea na právě končící expozici „Člověk a hory“. Bohužel, i zde byla patrná lavinově se šířící nemocnost, a proto při prohlídce chyběl zasvěcenější komentář zkušenějšího průvodce – i to mohl být jeden z důvodů, proč zejména žáci 5. a 7. třídy nevěnovali výkladu příliš pozornosti a neustále otravovali ostatní.

S rozporuplnými dojmy z nevyužitého potenciálu muzejní expozice jsme nasedli do přistaveného autobusu a krátce po 16:00 jsme dorazili zpět na Pecku, kde byl celý turistický den uzavřen a ukončen.

                                                                                                                                                                                             Marek Fanta