Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpráva z ekologického pobytu v Oldřichově v Hájích 2. – 4.5.2018

11. 5. 2018

Výběr žáků 6. a 7. třídy zažil krásné tři dny v Oldřichově v Hájích nedaleko Liberce, kde se nachází Ekocentrum. Je to moderně opravená usedlost, kde mají různá zvířata a jsou obklopeni nádhernou přírodou. Nabízí tu zajímavé ekoprogramy pro školy, školky i rodiny s dětmi.

Vyjeli jsme ve středu 2. května brzy ráno, abychom cestou navštívili zoo v Liberci a podívali se na ohrožené druhy zvířat. Zoo v Liberci je nejstarší v České republice, ale má co nabídnout. Okouzlilo nás koupání slonů a vůbec nám nevadí, že takový slon, co si hoví v bazénku, stříká vodu všude kolem. Krmení tuleňů také stálo za to. No a bílí tygři, symbol liberecké zoo, ač zrovna snídali bílé králíky, nás také okouzlili. Avšak kontaktní zoo, kde žáci mohli přímo do ohrady s kozami a ovečkami a mohli je nakrmit, byla úplné top. Kolem půl jedné jsme dorazili do Oldřichova. Po ubytování v krásných pokojích nás už čekal program Pastýři, kdy jsme se dozvěděli o ovečkách a životě s nimi, co potřebují ke svému životu a jak se o ně starat. No a není nad to si vše vyzkoušet na vlastní kůži, a tak s lopatami a košťaty v ruce hurá do výběhu ovcí a uklízet nečistoty. Za odměnu jsme si pak ovečky pohladili a také jsme si zahráli na pastýře, kteří trávili většinu roku mimo domov a pásli ovce. Zahráli jsme si na píšťalky, ručně dělané z jednoho kusu dřeva. Nakonec jsme se pak dozvěděli o vlně a jejím zpracování a sami jsme si mohli vyrobit z vlny plstěné výrobky. Středeční večer jsme pak strávili pečením buřtíků, hraním na kytaru a zpěvem u táboráku a také povídáním na pokojích. O tom, že někteří vydrželi vzhůru dlouho, ani snad psát nemusím.

Čtvrtek ráno nás čekal program Koně a my. Dozvěděli jsme se zajímavosti o práci s koňmi, co k životu potřebují, jak se o ně starat a co člověku dokážou koně dát. Učili jsme se koně hřebelcovat, zkusili je osedlat a nakonec jsme se i na koni projeli a podívali se na svět ze sedla koně. Po obědě a zaslouženém odpoledním klidu jsme se vydali na procházku do lesa a okolních luk. Čekal nás program Smyslové hry, při kterých jsme si ověřovali, jak naše smysly pracují a jak jsou vyvinuté. A tak se šátkem na očích jsme bosou nohou zkoušeli poznat, co za předmět to pod nožkou máme. A že se někteří zdárně trefovali. Pak jsme zkoušeli tak zvané „Zoomování“, kdy žáci pracovali ve dvojicích. Jeden byl fotoaparát, který měl zavřené oči, a druhý žák byl fotograf, který svůj fotoaparát vždy nasměroval na určitý detail přírody. Pak fotoaparát otevřel na krátký moment oči a jakoby si daný detail vyfotil. A tak si děti všímaly krásných detailů přírody a také se nechaly navést druhým člověkem. Zajímavá byla také poslechová mapa, kdy se děti rozběhly po louce a po dobu 10 minut zakreslovaly, jaký zvuk a odkud slyší. Zaměřovaly svou pozornost na poslech a rozvíjely jej tím.

I na pátek jsme se moc těšili. Po snídani nás totiž čekal Biomonitoring živočichů u místního rybníka. A tak po přípravných aktivitách v učebně jsme vyzbrojeni síťkami, nádobami a brožurkami vyrazili do terénu. Na kraji rybníka jsme pak brali vzorky, tedy lovili živočichy žijící ve vodě, v písku a bahně. Dali jsme je do pozorovací nádoby a v brožurce hledali, co je to za živočicha. Podařilo se nám ulovit nejen pulce, larvy vážky, ale i pijavku a vodní pavouky. A protože se nám aktivita moc líbila, vyrazíme v předmětu Ekologická praktika zase do terénu a prozkoumáme místní rybníky. Už se těšíme, co najdeme J

Celý program byl doprovázen aktivitami, při kterých si žáci uvědomili, jaký je vztah mezi lidmi a zvířaty, jaký by měl a mohl být vztah člověka k přírodě, a také si uvědomovali své pocity, vyjadřovali svůj názor a naslouchali jeden druhému.   

Plni zážitků jsme do Pecky dorazili kolem půl třetí odpoledne a rozhodnuti, že se za rok zase do Oldřichova na ekopobyt vydáme.                                                                       

                                                                                                                                        Lucie Morávková