Animační dílna v Nové Pace pro 3. a 4. třídu

Jak vzniká animovaný film?

23. a 24. února měli třeťáci a čtvrťáci možnost zúčastnit se animační dílny, která se konala při DDM Stonožka v Nové Pace. Jeden den vyrazila jedna parta a druhý den ostatní děti. Děti jely na tvoření a vlastně ani moc nevěděly, co se bude celé dopoledne odehrávat.  Tým kolem paní Lucie Strnadelové nám všem velmi pěkně a srozumitelně vysvětlil, o co půjde.

Nejprve si s dětmi povídali o tom, co je to animovaný film a jak vypadá hraný film. Kdo se všechno musí podílet na vzniku filmu, že tam nesmí chybět režisér, herci, zvukař, střihač, osvětlovač, kameraman, scénárista a spousta dalších důležitých lidí. Pomocí jednoduché scénky si děti vyzkoušely roli herce, kameramana a klapky. Pak se zaměřily na předměty, které musí někdo popostrkovat, aby pohyb vůbec udělaly. A tak jsme přišli na to, že když se nasbírá spousta snímků navazující na sebe a v jednotlivých snímcích se vždy trochu pohne s předmětem, vznikne pohyb. Když se předmět pohybuje po větších vzdálenostech, je rychlejší a naopak, když postupuje po malých krůčcích, pohybuje se pomalu. A tak vznikne animovaný film. A právě tvoření animovaného filmu čekalo na naše děti.

Kluci a holky byli rozděleni do skupinek po třech až čtyřech dětech. Každá skupinka si vyzkoušela tři animační techniky. První parta dětí si tvořila vlastní figurky, se kterými pak pomocí snímků pohybovaly, aby vznikl nějaký příběh. Druhá parta dětí si vybrala téma vzniku názvu Pecka podle pověsti. Skupinky si vyzkoušely práci s mákem, přírodninami, modelínou a vyzkoušely si i hranou animaci, ve které pojídaly všechno, co jim přišlo pod ruku talíře, hrnky… Film má to kouzlo, že takové čáry jsou možné. Skupinka pracovala vždy půl hodiny na svém sběru snímků z daného materiálu, výsledkem pak byl vteřinový až dvouvteřinový film. Bylo zajímavé sledovat, jak jim pod rukama vzniká pohyb. Děti byly moc šikovné, hned si techniku osvojily a ani je moc nezaskočilo, že musely používat počítač, ve kterém byl animační program. Když náhodou něco nevěděly, animační tým jim pomohl.

Když byly všechny skupinky hotové, zbývalo ještě vymyslet hudbu. S pomocí rytmického doprovodu si zazpívaly písničku, která se pak přidala ke vzniklému filmu. Děti si z programu odvážely nejen vzniklý film, ale také nevšední zážitek z tvoření filmu, z nových poznatků, zážitek ze spolupráce se spolužáky. Odcházely a byly nadšené. Třeba se k animaci někdo z nich v dospělosti vrátí a bude ho provázet v jeho povolání. Kdo ví?

Bylo to krásné, zajímavé a inspirativní dopoledne a moc děkujeme týmu paní Lucie Strnadelové, že nám umožnil nahlédnout do tajů animovaného filmu.

Lenka Kupková, Martina Suchardová

Svátek má Vojtěch