Den Země - 3. třída

Co se dozvěděli třeťáci?

Máme duben a s ním přišel i svátek naší Země, který připadá na 22. 4. K té příležitosti jsme si udělali se třeťáky projektový den, abychom si připomněli, co můžeme udělat pro naši Zemi, abychom ji neustále nezatěžovali nárůstem odpadků a plýtváním přírodních zdrojů.

Hned ráno se děti rozlosovaly do skupinek po třech. Každá skupinka dostala pracovní listy, na kterých společně děti pracovaly. Zamýšlely se třeba nad tím, co ony dělají pro naši Zemi. Také si představily, co by nám lidem asi řekla Země, kdyby mohla mluvit. Děti se do naší Země vžily opravdu dobře, bylo vidět, že jim vadí, když někdo odhazuje odpadky do přírody, znečišťuje vodu, ovzduší … Všichni by Zemi rádi viděli čistou a voňavou, plnou spokojených zvířátek, která nebudou ohrožena vyhozenými odpadky v lesích.

Po svačince jsme vyrazili do přírody, šli jsme směrem na Horní Javoří. Cestou jsme měli zastavení s popelnicemi na tříděný odpad, děti si zkusily umístit odpad namalovaný na kartičkách do správných kontejnerů. Na Horním Javoří si děti postavily domečky z přírodnin, které našly. Potom následoval kvíz, děti přiřazovaly kartičky. Přemýšlely, za jak dlouho se v přírodě rozloží třeba ponožka, ohryzek, žvýkačka, dětská plínka, sklo, plechovka, list papíru … Třeba ohryzku stačí jen 16 dní, ale dětská plínka tady bude kolem 250 let. Zjištění to byla opravdu zajímavá, informace jsme si nechtěli nechat pro sebe, proto děti vytvořily kartičky, kde jsou přehledně napsané odpadky a počtem dní, měsíců a roků, jak dlouho bude daným odpadkům trvat, než se rozloží. Některé odpadky se nerozloží vůbec.  Z těchto tabulek vznikl jakýsi hřbitov odpadků, který si každý může prohlédnout u školy naproti družině u plotu.

Děti si připomněly, že když budou třídit, méně odpadu se dostane na skládky a více odpadu se využije k recyklaci, kdy vznikne zase nový výrobek, který nám může znovu posloužit.

Přejeme naší Zemi, aby se jednou zase mohla zhluboka nadechnout  :-)

Lenka Kupková, Martina Suchardová

Svátek má Rudolf