Menu
ZŠ a MŠ Pecka
ZŠ a MŠPecka

Spustili jsme pro vás nové webové stránky.

Pasování na čtenáře

Pasování na čtenáře 1

naši prvňáčči

Jak se z prvňáčků stali čtenáři

Bylo nebylo ….  jako v pohádce se z 13 dětí, které před necelým trokem přišly do 1. třídy, stali malí čtenáři. Předcházela tomu spousta práce, odhodlání, snahy, píle a nadšení. A to se dětem opravdu vyplatilo. Stali se z nich čtenáři, kteří si sami přečtou každou zprávu, nápis a samozřejmě i pohádku. Ty mají děti ze všeho nejraději. Společně s příběhy o dětech a o zvířátkách nás pohádky doprovázely celý školní rok. Každé ráno jsme si začali čtením nějakého dobrodružství na pokračování. Děti se předháněly, kdo dřív přinese knížku, kterou budeme číst. Pravidelně jsme chodili také do místní knihovny, kdy paní knihovnice měla vždy pro děti připravené zajímavé úkoly a stále nové knížky. Ze začátku si je děti hlavně prohlížely a vybírali si je podle obrázků, ale ke konci školního roku je zajímal už také název knihy.

To, jak se děti za celý školní rok naučily číst, přesvědčily všechny, kteří se na ně přišli podívat ve středu 15. června. Celé dopoledne se již netrpělivě těšily na odpoledne, až přijdou maminky, tatínkové, sourozenci, babičky a dědečkové, na největší slavnost prvňáčků a tou je Pasování na čtenáře.

Po přivítání básničkou Dobrý den, dobrý den, dneska máme hezký den ….děti zazpívaly písničku Prší, prší a z písmenek, která pršela, poskládaly větu, přednesly básničky, které se učily jako nejdříve, když poznávaly první písmenka v Hravé abecedě. Zazpívaly písničku Abeceda s písmenkem podle svého jména. Potom navzájem o sobě přednesly básničky. Všechny básničky vypovídaly jen to nej.. nej.. nej…o každém z nás.

 V druhé části se děti převlékly do kostýmů zvířátek, rodiče se zatím podívali na prezentaci fotografií z průběhu celého školního roku. Natěšené děti zahrály pohádku O rukavičce. V té se postupně všechna zvířátka zabydlela do té doby, než se lekla medvěda a schovala se před ním. Ale medvěd byl moc hodný a zavolal zvířátka zpět, protože v rukavičce našel písmenka a pohádky. A tyto pohádky děti potom přečetly a předvedly, jak se naučily číst. Všem se to moc, moc povedlo a za odměnu je paní knihovnice Lenka Knapová převtělená do Písmenkové královny ze Slabikářova společně s komtesou Janičkou slavnostně opravdovým rytířským mečem pasovala na čtenáře.  Připnula jim stužku čtenáře a předala průkazku do knihovny. Dětem k úspěchu popřála paní ředitelka Věra Pavlová a věnovala jim knížku, vydanou speciálně k slavnosti pasování. Samozřejmě nechyběla gratulace paní starostky Hany Štěrbové, od které děti dostaly pamětní list. Na závěr děti přečetly čtenářský slib, ve kterém slíbily, že se budou o knížky pečlivě starat a budou si jich vážit, protože knihy jsou pro zábavu i pro učení. Všechny děti potom také slib podepsaly. Svoje vystoupení končily slovy „Mámo, táto, mějte radost, já už UMÍM ČÍST !“

Potom děti v doprovodu rodičů odešly do knihovny, kde na ně čekalo malé občerstvení a první vypůjčení knížky na svoji vlastní průkazku. 😊

 

                                             Monika Rejlová, Sabina Machková

 

Datum vložení: 7. 7. 2022 11:24
Datum poslední aktualizace: 7. 7. 2022 11:26
Autor: Správce Webu

Základní škola

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Anketa

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie