Menu
ZŠ a MŠ Pecka
ZŠ a MŠPecka

Spustili jsme pro vás nové webové stránky.

Pod hradem Pecka ožila královská hra

vítězové šachového turnaje

Od září běží na naší škole šachový kroužek

Jak to vlastně všechno začalo?

Paní Věře Pavlové, ředitelce místní ZŠ a MŠ, zavolal šachový dělník, který vůbec netušil, co tento jeden telefonát způsobí. Zakladatel Podzvičinské šachové školy, která v příštím roce oslaví 15 let od svého vzniku, pan Ladislav Brož, zmiňovaný šachový dělník, totiž paní ředitelce navrhl, že by rád ve škole královskou hru prezentoval.  Nápad se vedení školy zalíbil natolik, že proběhla prezentace v první a druhé třídě. Vzápětí byl pan Brož dotázán, proč královská hra nebyla představena i vyšším ročníkům. Následně proběhla schůzka zástupce školy, pana Brože a rodičů žáků, na které bylo navrženo založení šachového kroužku. Ten v současné době čítá cca 21 členů – dětí v rozmezí 6 až 15 let. Založením kroužku se škola zařadila do celorepublikového projektu „Šachy do škol“. Šachová prezentace oslovila všechny věkové kategorie. Nejvíce však zaujala převážně ty nejmenší, hlavně děvčátka z první třídy.

Přibližně po měsíční činnosti šachového kroužku bylo paní ředitelce navrženo uspořádat přebor školy. Ten proběhl ve středu 30.11. 2022. Z celkového počtu 14 přihlášených se přeboru se zúčastnilo celkem 11 odvážných dětí. Ostatním to bohužel zdravotní stav nedovolil. Turnaj se odehrával na pěti šachovnicích, systémem každý s každým, s časovým limitem 2x 5 minut na partii. V 11 kolech bylo odehráno celkem 66 partií. Při vyhlašování výsledků byli žáci hodnoceni ve dvou kategoriích, tj. 1. – 5. třída a 6. – 9. třída.

Turnaj probíhal v přátelském duchu všech dětí. Paní ředitelka Pavlová byla s organizací a průběhem velmi spokojená a pořídila pár autentických fotografií.  Všechny partie byly velmi napínavé a pro mladší hráče navíc i poučné. O celkovém vítězi nakonec musel rozhodnout los, protože všechna pomocná hodnocení byla stejná. Los štěstěny rozhodl, že celkovým vítězem se stal Vojtěch Grafek.

Umístění v jednotlivých kategoriích:

  • v kategorii 1.-5. třída se první umístil Štěpán Dlouhý, na druhém místě skončil Jakub Hudec, třetí místo obsadil Tobiáš Crha a čtvrtý v pořadí byl Tomáš Kobrýn.
  • v kategorii 6.-9. třída se vítězem stal Vojtěch Grafek, druhé místo obsadil Jáchym Kühnel, na třetím místě se umístil Šimon Janovský a čtvrtý byl David Sůra.

Všichni účastníci obdrželi medaile a drobné upomínkové předměty, které poskytla firma GIFTY.

První čtyři žáci, z každé kategorie, budou školu reprezentovat v Okresním přeboru škol, který se uskuteční dne 8. 12. 2022 v Hořicích.

vítězové šachového turnaje

Základní škola

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Anketa

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie