Prvouka trochu jinak

Jak si děti mohou samy získat informace?

V hodinách prvouky jsme zase pracovali s Albi tužkou. Protože jsme se právě učili o lidském těle a potřebovali jsme se dozvědět, díky jakým smyslům poznáváme svět kolem sebe, vzali jsme si knihu Kouzelné čtení - Lidské tělo a Albi tužku. Každá skupinka si vylosovala jeden ze smyslů člověka. K danému smyslu děti samy musely pomocí tužky získat co nejvíce informací, které si zapisovaly a z nich pak tvořily myšlenkovou mapu. Děti přišly na to, že hlemýžď není jen na zahradě, ale také v uchu, že kladívko nemá doma tatínek mezi nářadím, ale máme ho všichni také v uchu. Že nejvíce hmatových buněk je na prstech ruky a nejméně citliví jsme na zádech, že na jazyku máme nějaké chuťové pohárky, že Braillovo písmo se dá číst pomocí rukou a ještě mnoho dalších zajímavých informací. Všechny skupinky pak své poznatky převyprávěly ostatním a společně jsme si utvořili ucelený přehled učiva o smyslech člověka. Tím, že si děti samy hledaly informace, zapamatovaly si učivo mnohem lépe a hlavně trvaleji.

Monika Rejlová

Svátek má Marek