Menu
ZŠ a MŠ Pecka
ZŠ a MŠPecka

Školní výlet 1., 2., a 3. třídy na hrad Kost

Školní výlet 1., 2., a 3. třídy na hrad Kost

Návštěva u sokolníka, povídání o dravcích, šermířský souboj, přetahování lanem, střílení z luku, procházka Plakánkem a nakonec pořádný liják.

Děti první až třetí třídy se vypravily na školní výlet v pátek 31.5. Po svačině nás dovezl autobus přímo až na parkoviště hradu Kost. Cesta nebyla ani krátká ani dlouhá, zkrátka tak akorát. Děti si v autobuse opatrovaly batůžky se svačinami a hlavně s pláštěnkami, protože jsme očekávali návštěvu těžkých mraků s deštěm. Zatím se ale počasí drželo a bylo příjemně teplo a slunečno.

Na hradě nás čekal program, který byl rozdělen do několika částí. Po příjezdu se nás ujala paní průvodkyně, která nám pověděla, kde a kdy začínáme a na místa nás osobně doprovodila. Protože jsme přijeli s hodinovým předstihem, využili jsme čas ke koupi suvenýrů a k menší svačince. V 10.00 nás čekal program u pana sokolníka, který nám povídal o životě denních i nočních dravců. Mohli jsme vidět ukázky letů orla, káně, sov… Také jsme si některé dravce mohli vzít na ruku, nebo jsme ho mohli pohladit. Po velice zajímavém povídání o dravcích jsme se přesunuli do velké místnosti, kde si děti na vlastní kůži vyzkoušely, jak se střílí z luku do terče a jak se hází sekerou do pařezu, také změřily sílu při přetahování lanem.

 Když si všichni všechno vyzkoušeli, přesunuli jsme se do sálu, kde se schylovalo k boji. Dva bojovníci bojovali meči a pistolemi ve vtipné scénce, kde si navzájem brali poklad, dokonce přišlo i na bombu nebo hození do kašny. Při boji byl trochu větší hluk, až jsme si museli v ohlušujících místech, kdy se chystali použít pistol, zacpat uši. Děti byly vtaženy do děje a mocně bojovníky povzbuzovaly. Po tomto boji se děti naobědvaly a následovala prohlídka samotného hradu. Tam jsme zjistili, že se zde natáčelo spousta pohádek jako třeba S čerty nejsou žerty, Řachanda a spoustu dalších. Také se zde vařilo pivo, z Černého rybníka prý pivo černé a z Bílého rybníka pivo světlé, protože lidem nechutnalo, kupodivu, pivovar se zavřel. Po prohlídce jsme se občerstvili, děti se ochladily nanuky a mohli jsme vyrazit na procházku údolím Plakánku. Bylo dusno a schylovalo se k dešti, doufali jsme, že přeci jenom nezmokneme, ale počasí se otočilo a urychlilo a přesně u chalupy herce Josefa Dvořáka jsme nasazovali pláštěnky a začalo to. Pršelo jen se lilo. Chvíli jsme se ukryli pod větvemi stromů, ale pak jsme museli vyrazit směr autobus, který na nás čekal ve Střehomi. Takže poslední kilometr jsme ochutnali přidanou hodnotu pravého výletu a zažili jsme nefalšovaný déšť, děti byly statečné a také překvapené, že máme všichni moře v botách. Cesta vedla po žluté turistické značce, a když jsme míjeli mlýn, který si zahrál v pohádce S čerty nejsou žerty, už téměř nepršelo.

Na konci naší cesty stál autobus, vyklepali jsme a zabalili pláštěnky a opatrně nastoupili do autobusu. Překvapivě, ač jsme byli mokří, zima nebyla. Autobus nás dovezl na Pecku, tam si všechny děti rozebrali jejich rodiče, aby je doma mohli vysušit a zahřát. Sláva, nazdar výletu, sice jsme zmokli, ale už jsme tu.

                    L.Kupková, J. Maglenová, M. Rejlová

 

Základní škola

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

Svátek

Svátek má Kristýna